Çankırı İl Göç İdaresinden Örnek Proje

Çankırı Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘İlimizde Bulunan Yabancılar Arasındaki Okullaşma Oranının Artırılması Projesi’ kapsamında 116 öğrencinin okulla buluşması sağlandı.

Çankiri’da Örnek Proje

 

Valiligimiz Il Göç Idaresi Müdürlügü tarafindan hazirlanan “Ilimizde Bulunan Yabancilar Arasindaki Okullasma Oraninin Artirilmasi Projesi” kapsaminda 116 ögrencinin okulla bulusmasi saglandi.

Proje kapsaminda 13 Ekim 2015 Sali günü Rehberlik Arastirma Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardimcisi Fatih Yilmaz, Il Göç Idaresi Müdürü Ahmet Öner ile Göç Idaresi Müdürlügü personeli, Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi Müdürü Mehmet Akkaya, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Levent Sentürk, yabanci uyruklu ögrenciler ile aileleri katildi.

Sayin Valimiz Vahdettin Özcan’a proje hakkinda bilgi veren Il Göç Idaresi Müdürlügü Uzmanlari Yusuf Coskun ve Emre Hatipoglu, “Müdürlügümüz bünyesinde yapilan çalismalarda, çocuklarini okula kayit yaptiramayan yabanci aileler tespit edildi. 150 çocuk ve velisiyle yüz yüze görüsülerek, çocuklarin okula gönderilmeme sebebi arastirildi. Bu arastirma sonucunda maddi imkanlari sebebiyle okullara kaydi yaptirilamayan 37 yabanci uyruklu çocuga Valiligimiz Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi katkilariyla okul kiyafeti ve kirtasiye malzemesi destegi saglandi. Ayrica farkli gerekçelerden dolayi çocuklarini okula kaydettiremeyen 79 ögrenci ailesiyle de irtibat kurulup okullarimiza kayit yaptirilmasi saglandi. Yine bu proje kapsaminda yabanci uyruklu 80 kisi için Türkçe dil kursu açildi ” dedi.

Ilimizde ilk defa uygulanan bu proje sayesinde yabanci ögrencilerin okula kazandirilmasi ve Türkçe ögrenerek uyum sürencin hizlandirilmasiyla ilgili yapilan çalismalardan duydugu memnuniyeti dile getiren Sayin Valimiz Vahdettin Özcan, emegi geçenleri tebrik etti.

Kayıt: 26.11.2015
Güncelleme:30.11.2015
Paylaş


WS05