GERİ GÖNDERME MERKEZİ İNŞAATINA İNCELEME ZİYARETİ

Vali Hamdi Bilge AKTAŞ Geri Gönderme Merkezi İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Sayın Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ idari gözetim kararı alınan yabancıların geçici olarak tutulduğu ve bu süre zarfında temel insani ihtiyaçlarının karşılandığı merkez olan Geri Gönderme Merkezi inşaatında 30 Ekim 2018 Salı günü incelemelerde bulundu.
 
İncelemede Vali Hamdi Bilge AKTAŞ, İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet ÖNER ve yüklenici firmanın teknik personellerinden inşaat hakkında bilgi aldı.
 
Geri Gönderim Merkezi, ülkemizde bulunan yabancı uyruklu şahıslardan; Düzensiz Göçe (İllegal giriş, illegal çıkış, giriş yasağını ihlal, ikamet ihlali, vize ihlali, izinsiz çalışma vb.) konu olanlar, Adli ve İdari suça karışmaları nedeni ile sınır dışı edilecek yabancılar kapsamına alınanlar ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa uymayanlar haklarında karar verilinceye kadar İdari Gözetim Kararı alınarak Geri Gönderme Merkezinde tutulurlar.
 
İlimizde Açılacak Olan Geri Gönderme Merkezinin;
Geri Gönderme Merkezinin yapım işlemlerinin maliyeti Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. Merkezin Faaliyetlerine uygun olması münasebeti ile Merkez ilçeye bağlı Süleymanlı Köyünde yaklaşık 45 dönüm arazi tahsis edilmiştir. İlimiz ve ülkemizde özellikle kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması açısından faydalı olacağı düşünülen bu geri gönderme merkezi, coğrafi konumu açısından da bölgedeki düzensiz göçmenlerle ilgili işlemlerin sağlıklı şekilde çözüme kavuşturulması konusunda büyük önem taşımaktadır.
 
Çankırı Geri Gönderme Merkezi yapım işleri tamamlanıp, personel istihdamı da sağlandıktan sonra hizmet vermeye başlayacaktır.
Kayıt: 30.10.2018
Güncelleme:28.3.2019
Paylaş


WS05