YABANCILARA YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE İLİMİZDE YAŞAYAN YABANCILARA YÖNELİK BİLGİLENDİRME VE UYUM TOPLANTILARI DÜZENLENDİ

       Çankırı İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından, ilimizde yasayan yabancılara yönelik geniş kapsamlı bilgilendirme toplantıları düzenlendi. 28 Kasım 2018 Çarşamba ve 29 Kasım 2018 Perşembe günleri Çankırı İl Kültür Müdürlüğünün çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şuayip BÜYÜKYAVUZ, İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet ÖNER ve ilgili kurum yetkilileri katıldı.
       İl Müdürü Ahmet ÖNER, Türkçe ve Arapça dillerinde yapmış olduğu açılış konuşmasında "Öncelikle Ülkemize sığınan siz değerli misafirlerimize birinci aşamada hizmet sunan kurumumuzla ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Yabancıların tüm iş ve işlemleri 2013 yılına kadar merkezde Emniyet Genel Müdürlüğü taşrada ise İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlükleri tarafından sunulmaktaydı. Komşu ülkelerimizde yaşanan sorunlar neticesinde artan göç dalgaları nedeniyle sunulan hizmetlerin çabuklaştırılması büyük önem arz etmekteydi. Dolayısıyla hizmetlerin daha hızlı sunulabilmesi, ülkemize gelen siz değerli misafirlerimizin mağduriyetlerinin daha kısa süre içerisinde çözülebilmesi ve işlemlerinin biran önce bitirilebilmesi için Devletimiz aynı zamanda uluslararası hukukuna entegre sağlayacak 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu 04.04.2013’te çıkartarak merkezde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü illerde ise 18.05.2015 tarihi itibarıyla İl Göç İdaresi Müdürlüklerini kurarak 81 ilin tamamında hizmete başlamıştır. Tüm bu aşamada bu kurumun kurulması ve faaliyetlerine başlaması için hiçbir fedakârlıktan sakınmayan devlet büyüklerimize hepinizin huzurunda saygı ve şükranla teşekkürlerimi arz ediyorum." diyerek yabancılara seslendi.
    İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarının yetkilileri tarafından yabancılara;
Uluslararası Koruma, İkamet, Sağlık, Hukuk, Eğitim, İletişim, Uyum, 3. Ülkeye Çıkış, Hak ve Yükümlülükler, Sosyal Yardım ve Çalışma İzinleri gibi konularda bilgilendirme yapılarak toplantı sonunda yabancıların soruları cevaplandırılmıştır.

Kayıt: 30.11.2018
Güncelleme:18.12.2018
Paylaş


WS05